Звернення НАМ до ДП «Концерн РРТ»

Національна асоціація медіа, що об’єднує медійні компанії з усіх регіонів України, закликає Державне підприємство «Концерн РРТ» в умовах обмежувальних заходів карантину, що призвели до різкого скорочення доходів медіа, знизити фінансовий тиск на телерадіоорганізації та запровадити особливі умови  надання телекомунікаційних послуг в цей непростий період.

Витрати на оплату послуг операторів зв’язку є другою за розміром статтею видатків ефірних телекомпаній та радіостанцій після оплати праці. Основним джерелом доходу для покриття цих видатків є реклама, обсяг якої значно скоротився через тимчасове припинення діяльності багатьох підприємств та сповільнення економіки, спричинене пандемією коронавірусної хвороби COVID-19. Більшість телерадіоорганізацій, особливо в регіональній та місцевій категоріях мовлення, через це були змушені відправити творчі колективи у відпустку без збереження заробітної плати і наразі готуються до скорочення штатів. Значний відсоток компаній залишили працювати лише служби новин.

Скорочення видатків на телекомунікаційні послуги, які під час карантину сягають до 70% загального обсягу витрат телерадіоорганізацій, потребує згоди та зваженого партнерського підходу до ситуації з боку їхніх постачальників. Приватні компанії, що забезпечують трансляцію сигналу телерадіокомпаній в багатьох містах, переважно врахували складність нових обставин та запровадили тимчасові знижки на рівні 40-50%. Проте «Концерн РРТ» та його представництва лише в деяких регіонах пішли на зустріч мовникам та частково зменшили потужність передавачів. Відсутність централізованого рішення керівництва концерну щодо запровадження спеціальних умов співпраці з мовниками на час карантину дає підстави більшості філій відмовляти у зміні умов договорів з телерадіоорганізаціями. Така позиція виглядає особливо необґрунтованою,  зважаючи на те, що, на відміну від приватних операторів зв’язку, ДП «Концерн РРТ» входить  до переліку стратегічних підприємств, які не можуть бути відключеними від електропостачання. Як наслідок, зростає фінансовий тиск на мовників, вони накопичують борги, що можуть критично дестабілізувати фінансове становище. В подальшому це може призвести до закриття значної кількості місцевих та регіональних мовників, підвищення фінансової залежності від власників та зростання лояльності телерадіокомпаній, що продовжать діяти, до медіакорупції. В умовах карантину, коли медіа відіграють важливу роль в інформуванні та підтримці населення, та гібридної війни, яка не припиняється і підчас пандемії, таке значне послаблення працездатності незалежних мовників може мати вкрай негативні наслідки для окремих регіонів та України в цілому.

Задля забезпечення можливості українців мати доступ до національних та локальних джерел інформації та з метою  збереження довгострокових партнерських відносин з телерадіоорганізаціями, що є основними користувачами послуг Державного підприємства «Концерну РРТ», ми закликаємо керівництво підприємства невідкладно прийняти рішення про запровадження спеціального порядку співпраці з мовниками на час карантину, а саме:

 

  • Запровадження з 1 квітня та впродовж 3 місяців після закінчення карантинних заходів  тимчасових знижок на телекомунікаційні послуги та послуги з роздачі цифрових потоків для загальнонаціональних  ефірних наземний мовників і провайдерів  програмних послуг, що використовують радіочастотний ресурс на рівні не нижче 30%;
  • Запровадження з 1 квітня та впродовж 3 місяців після закінчення карантинних заходів  тимчасових знижок на телекомунікаційні послуги та послуги з роздачі цифрових потоків для регіональних та локальних  ефірних наземний мовників, а також для операторів телекомунікацій регіональних та локальних мультиплексів на рівні не нижче 40%;
  • Забезпечення можливості для телерадіоорганізацій за заявою тимчасово зменшувати потужності передавачів та скорочення часу мовлення з відповідним пропорційним зменшенням вартості телекомунікаційних послуг.

 

Також просимо Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної політики та Кабінет Міністрів України звернути увагу на проблему неспроможності телерадіоорганізацій сплачувати за телекомунікаційні послуги під час обмежувальних заходів, пов’язаних з пандемією коронавірусної хвороби COVID-19, та сприяти діалогу між мовниками та Державним підприємством «Концерну РРТ» для її вирішення.

 

Пресцентр НАМ