Саморегулювання та співрегулювання: до якої моделі готова медіаіндустрія?

stub

Тема само- та співрегулювання уже кілька років не втрачає своєї актуальності. Громадськість, представники державних органів та  медійники намагаються знайти для себе оптимальну відповідь на питання, яка ж модель регулювання найефективніша?

НАМ спільно з «Детектор медіа» та  StarLightMedia кілька років тому започаткували спецпроєкт «Саморегуляція і співрегуляція: світовий досвід», під час якого детально проаналізували 8 світових моделей регулювання та їхні сильні та слабкі сторони. Кожна модель виявилася неповторною за темою, ініціатором, фінансуванням, членством, рівнем свободи слова, санкціями та строком існування. Ми прагнули з’ясувати механізми роботи кожної моделі, аби знайти найкращий варіант регулювання для України.

Упродовж кількох останніх років намагалися визначити, як працює само- та співрегулювання, які аспекти варто враховувати, а що краще взагалі не застосовувати. Ми ініціювали громадські дискусії, обговорювали співрегулювання у рамках законопроєкту «Про медіа», шукали дотичні вектори інтересів із медійниками і підписували спільні акти узгодження у висвітленні складних тем.

Яка ж вона оптимальна модель регулювання? Це запитання і досі залишається без відповіді, адже щоденно ми бачимо обурення суспільства через відсутність нормального регулювання контенту, тиск цензури, нехтування етичними нормами та журналістськими стандартами.

Саморегулювання та співрегулювання можуть допомогти вирішити конфліктні ситуації, регулювати контент та уникнути цензури регулятора. Співрегулювання – відносно нова модель, однак вже продемонструвала свою ефективність у європейських країнах, адже вона допомагає зберегти баланс між державним регулюванням та саморегулюванням. Саморегулювання, натомість, засвідчило готовність медіагалузі самостійно напрацьовувати етичні норми та слідувати ним. Єдиний недолік цих систем – відсутність методів примусу (санкцій, штрафів тощо), які має державний регулятор, лише публічний осуд і репутаційні втрати.

Укотре хочемо пригадати світовий досвід та зрозуміти, які механізми та моделі співрегулювання та саморегулювання контенту найдієвіші та найефективніші в українських медіареаліях. Адже у новому законопроєкті «Про медіа» є окремий розділ про співрегулювання, який закріпить цю модель на законодавчому рівні.

Досвід Франції

Досвід Великої Британії

Досвід Німеччини

Досвід Нідерландів

Досвід Австралії

Досвід Швеції

Досвід Литви

Досвід Угорщини

 

Пресцентр НАМ