«Нишпорки»: формат, який показує реформи зсередини

Проєкт креативної групи «Лабораторії форматів» «Нишпорки» – це соціально-розважальне розслідування, мета якого показати, як реалізовуються реформи не на папері і не на словах, а у реальному житті. Українці, незважаючи на те, що процес реформування триває уже не один рік, на практиці не завжди розуміють механізм його роботи.

Як підписати декларацію з сімейним лікарем, як записати дитину у електронну чергу в садочок, від кого вимагати кращих доріг – про все це щоденно нам намагаються розказати за допомогою різних каналів комунікації.  Формат «Нишпорки» дає глядачу можливість побачити все самому і зробити необхідні висновки про те, які реформи працюють у регіонах. Журналісти під час створення програм самостійно пройшли шлях звичайного громадянина та показали слабкі та сильні сторони реформ. Окрім того, пояснили глядачам, які вони мають права і як можуть їх застосовувати на практиці.

Проєкт «Нишпорки» втілив у життя рівненський канал «Рівне 1». Формат створила креативна група «Лабораторії форматів» на базі НАМ за підтримки проєкту USAID «Медійна програма в Україні», що реалізується міжнародною організацією Internews.

Особливості формату

За форматом «Нишпорки» - соціально-розважальне розслідування, сенс якого донести до глядача позитивний та негативний бік застосування реформ. Двоє ведучих інспектують об’єкти, які підлягають під реформи, та складають рейтинги лікарень, шкіл, садочків на основі оцінок. Інспектуванню можуть підлягати будь-які сфери, у яких проводилися реформи.

Один з ведучих проводить свою інспекцію відкрито – знімає у дозволених місцях, звертається до відповідних державних установ, пише запити. Інший – проходить шлях звичайного українця без будь-яких привілеїв. Це дозволяє оцінити ситуацію панорамніше. Глядач може з легкістю порівняти те, що відбувається перед камерами, з реальним життям простого громадянина. Ще одне із завдань для журналістів – оцінити реформи та їхній розвиток у конкретному регіоні та скласти рейтинг.

Щодо кожної теми, то у біблії формату прописані усі особливості: що знімати, як це виконати технічно, скільки має бути ведучих, які ролі вони виконують, за якими критеріями складають рейтинг.

Структура проєкту «Нишпорки»

Формат «Нишпорки» – це 48-хвилинний телевізійний епізод, який виходить раз на тиждень. У випуску розкривають одну реформу (для прикладу, як стати у чергу в дитячий садочок чи як вирішити екологічну проблему у місті). Щотижня журналісти обирають для себе іншу тему і намагаються сповна її розкрити.

Креативна команда «Лабораторії форматів» запропонувала зняти 5 випусків проєкту. Але, за бажанням телекомпаній, можна продовжити і далі висвітлювати інші проблеми міста чи регіону.

Ведучі

Мова, якою говорять ведучі, повинна бути простою та живою. У кожного з них – своя роль.  Перший ведучий намагається довести, що реформи у регіоні проводяться за планом, що немає суттєвих проблем. Другий не збирається вірити політикам на слово і хоче самостійно все перевірити, щоб вирішити – є розвиток цієї реформи у регіоні чи нема. Для цього він навіть використовує приховану зйомку.

Критерії

Для кожної реформи є свої критерії, аби визначити її ефективність та затребуваність у конкретному регіоні чи місті. У біблії формату прописані критерії відбору шкіл, садочків, перевізників тощо. Також зазначені критерії, які допомагають скласти рейтинг. Для прикладу, для того, щоб обрати школу для інспекції, ведучі проводять опитування у містян, яка, на їхню думку, найкраща та найгірша школа у місті, аналізують дані шкіл за показниками ЗНО, вибирають заклад, де найбільша кількість учнів. Під час самої інспекції ведучі оцінюють стан меблів у школі, наявність усіх необхідних підручників та спеціалізованих кабінетів (для прикладу, хімічних лабораторій, кабінетів біології), фінансові звіти, популярність школи серед першокласників, середній бал ЗНО, кількість переможців олімпіад. Наприкінці інспекції журналісти роблять висновки, підраховують бали та складають рейтинги.

Відгуки

Наталія Гусарук, редактор інформаційного відділу телеканалу «Рівне 1»:

Формат програми відразу нас зацікавив, оскільки раніше ми час від часу працювали над експериментами та розслідуваннями, але переважно це були невеликі сюжети чи спецрепортажі для випусків новин. Цього ж разу ми змогли більш масштабно провести цілу ревізію кількох реформ, галузей в нашому місті. Команда проєкту завзято взялась «інспектувати» наші медзаклади, перевіряти екологію в місті. Спочатку здавалось, що ми легко впишемось в графік, але потім почались проблеми з однією сюжетною лінією - саме та частина, де потрібно було журналістці відкрито з камерою іти за коментарями до місцевої влади. Втім, це не змусило нас впасти духом і ми продовжували наші інспекції по реформах. Можемо сказати, що ця програма дуже цікава і потрібна.

Пресслужба НАМ