«Формула толерантності»: як радіостанціям вдалося вплинути на громаду

stub

«Формула толерантності» – це масштабний медіапроєкт, створений Національною асоціацією медіа, про дискримінацію, цькування і неприйняття складних для суспільства тем. Основною метою проєкту, окрім підтримки регіональних медіа, було створити такі програми, які б могли не лише розповісти про історії дискримінації за статтю, релігією, віком тощо, а й викликати резонанс у суспільстві, подолати прірву у сприйнятті інших людей. «Мета проєкту – дати можливість слухачам подивитися на ситуацію очима людини, яку дискримінують, помінятися з нею місцями, відчути, як поведінка чи реакція інших впливає та змінює її життя», - розповідає виконавча директорка НАМ Катерина М’яснікова про мотивацію створення проєкту.

46 програм про прийняття, толерантність, дискримінацію, насилля, міжнаціональні та релігійні конфлікти, озвучені відомими співаками, акторами та видатними особистостями, прозвучали не лише на радіо «Мелодія», а й на 5-ти регіональних радіостанціях - радіо «Західний полюс» (м. Івано-Франківськ), ТРК «Відікон» (м. Суми), радіо «Блиск» 106.6 fm (м.Чернівці), СіД FM (м. Луцьк), радіостанції «Великий Луг» (м. Запоріжжя). 

Непрості історії пересічних українців ожили голосами українських знаменитостей - Олега Винника, Насті Каменських, Олега Скрипки, Ольги Полякової, Макса Барських, Джеррі Хейл, Таяни, Джамали, Сергія Танчинця, Ірини Білик, Олександра Понамарьова, Alyosha, Тараса Тополі, Дмитра Шурова, Юлії Саніної, Фагота, Надії Матвєєвої, Володимира Остапчука, Олега Собчука, Олексія Мочанова та інших.

Про що ми мовчимо, коли говоримо про дискримінацію?

Висвітлити дискримінацію, насилля та цькування так, щоб не образити чутливі категорії суспільства командам радіостанцій  вдалося завдяки тренінгам із чутливої лексики, які НАМ допомагала проводити організація Free Press Unlimited. Окрім того, учасники під час тренінгів отримали інформацію про те, як говорити на чутливі теми у соцмережах.

Радіоформат для реалізації проєкту вибраний теж не дарма. На думку Катерини М’яснікової,  потенціал радіо часто недооцінюють. Натомість, саме радіо створене для того, щоб якнайкраще доносити до слухачів життєві історії. 

Усі історії неприйняття та дискримінації обирали редакції самостійно. У підготовці програм, як розповідає Ірина Шуст, креативна продюсерка проєкту, автори передивилися сотні історій, з яких обрали лише кілька десятків найбільш актуальних для українського суспільства. Наталія Хвесик, журналістка радіо SID FM (Луцьк), авторка сценаріїв «Формули толерантності» зазначила: «Я пережила кожну написану історію і зрозуміла, що найважче для моїх героїв – завоювати довіру оточуючих. Мені довелося донести повідомлення: люди, яких дискримінують, такі ж, як і всі інші. І я мала це зробити переконливо, без тиску та «сопливих» слів».

Теми для програм проєкту «Формула толерантності»:

  • Радіостанція «Великий Луг - 101,8FM» підготувала історії про «дітей дощу» і «дорослих людей дощу», про цькування щодо зайвої ваги, про родину ромів, діти яких через тиск і образи хочуть забути своє коріння, про переслідування хлопця на підборах, про пошуки роботи колишнім в’язнем та історію про дискримінацію за віком.
  • Радіостанція «Радіо Блиск 106.6 fm» на своїх хвилях розповіла історії про бездомного і безробітного чоловіка; незрячого чоловіка, який боровся за збереження бібліотеки для незрячих; історію про 41-річну жінку, яка має зріст 118 см; про маму маленького хлопчика, який має важке генетичне захворювання; про пенсіонерку, яку після виходу на пенсію ніде не хотіли брати на роботу і вона започаткувала власний успішний бізнес.
  • Радіостанція «Західний полюс» розповіла про те, як люди ставляться до пенсіонерів, про цькування ромів, історії дискримінації трьох жінок - дівчини з інвалідністю, переселенки  та автоледі.
  • Радіостанція СіД FM підготувала для слухачів історію жінки із порушенням зору, історію гомосексуала; історії дискримінації ромки та цькування вчительки низького зросту, а також історію жінки, яка живе на вулиці.
  • Радіостанція «Відікон» випустила в ефір в рамках проєкту «Формула толерантності» історії про ейджизм, репродуктивний тиск, расову дискримінацію, тиск у соцмережах щодо недоцільно збору коштів на лікування невиліковної хвороби та цькування фізичних вад.

Усі ці історії вийшли в ефір з травня по червень  2021 року і звучали на радіостанціях 4 рази на день. За даними дослідження аудиторії, програми «Формула толерантності» прослухало 2 991 295 українців.

Історії успіху

Проєкт «Формула толерантності» - це не тільки радіоісторії, які допомагають долати прірву в сприйнятті дійсності різними людьми, це ще й проєкт, який має великий соціальний вплив на громаду міста та життя героїв програм.

Завдяки історії радіостанції «Західний полюс» з Івано-Франківська про рома Роба і його сім’ю про дискримінацію за національністю дізналася  громада міста. Ця історія є дуже знаковою і важливою, адже завдяки людяності і толерантності вдалося зарадити сім’ї ромів та зменшити на них дискримінаційний тиск.

«Програмою про булінг хлопчика-рома шкільною вчителькою ділились у соціальних спільнотах запорізькі педагоги. Показово, що ми не отримали жодного негативного відгуку від вчителів, які у таких випадках частіше захищають колегу», - розповідає Наталія Агаркова, редакторка радіостанції «Великий Луг».

Історія військової та журналістки Катерини Стулень про те, як її відмовилася брати на роботу через вигадану контузію, пролунала на хвилях радіостанції «Мелодія». «Як і у випадках будь-яких інших проявах дискримінації (за статтю, національністю, віку тощо), про сортування людей через бойовий досвід необхідно говорити. І про це треба заявляти голосно, поки це не стало нормою і не скалічило долі людей», - розповідає Катерина. Проблема дискримінації ветеранів і небажання роботодавців їх брати на роботу – надзвичайно важлива для українського суспільства, яке досі знаходиться у стані війни. Історія Катерини викликала резонанс і дала голос іншим ветеранам, яким так само відмовляли у працевлаштуванні через вигадані хвороби.

«Проєкт «Формула толерантності» - унікальний і потрібний. У тому числі і завдяки ньому та нашій загальній підтримці вдалося відстояти єдину в області бібліотеку для незрячих людей, яку хотіли закрити. Також, резонансу набула історія про ВІЛ-інфікованого, яка доводить, що ВІЛ це не вирок і в теперішній час завдяки відповідній терапії з цим діагнозом можна повноцінно жити», - розповів екс-директор МТРК «Чернівці» Геннадій Сергєєв.

Зрештою, майже кожна історія проєкту «Формула толерантності» відгукнулася слухачам знаменитостям, які їх озвучували. Залучивши до проєкту відомих людей, команда хотіла привернути ще більшої уваги до історій про нетолерантність та дискримінацію.

«Проєкт висвітлює болючі питання для суспільства, які часто замовчуються з багатьох причин. Підіймати ці питання необхідно. А через медійних людей можна швидше донести ключові меседжі про толерантність та взаємоповагу один до одного. Ми всі рівні і повинні ставитися з взаєморозумінням, незважаючи на проблеми, з якими зіткнувся той чи інший», -  поділився своїми думками лідер гурту «БЕZ ОБМЕЖЕНЬ» Сергій Танчинець.

«Завжди мріяв, щоб Україна стала місцем, де добре й спокійно живеться всім, хто робить свою справу чесно та на максимумі можливостей, розвиваючи себе й свою країну. Й щоб цінували ми один одного за сутність та справи, а не за колір шкіри, гендер, мову або національність. Тому завжди підтримую соціальні проєкти, спрямовані на розвиток толерантності -  прийняття інакшості та індивідуальності кожної людини», - каже Pianoбой Дмитрий Шуров.

Що далі?

Проєкт «Формула толерантності» допоміг творчим колективам зрозуміти цінність подібних історій та їхній потенціал для розвитку громади і суспільства. Радіостанції виступили своєрідним посередником і продемонструвало, що історії дискримінаційного характеру повинні бути почуті українцями. Адже чим більше ми про це говоримо, тим прийнятнішими і зрозумілішими вони стають, а значить і прірва у людському сприйняті стає меншою.

Послухати історії та завантажити їх для подальшої трансляції у своєму радіоефірі можна на платформі «Контент Фонду».

Пресцентр НАМ