«Честь Професії» – як екзамен на профпридатність: історія успіху Мар’яни П’єцух

Протягом десяти років Мар’яна П’єцух подавала свої матеріали на конкурс професійної журналістики «Честь Професії». Журі високо оцінювало її роботи, вони часто ставали фіналістами, але ніколи не перемагали: «Багато-багато років поспіль я подавалася на Конкурс «Честь професії». І багато-багато років отримувала дипломи номінанта в різних номінаціях, інколи про три дипломи. Але ніколи статуетку переможця. Але це не зупиняло, бо, відверто, і не за статуеткою я йшла. Для мене це як щорічний екзамен профпридатності, коли ти переглядаєш свої роботи і дивишся, чи взагалі маєш, що подати на конкурс і у скількох номінаціях».

 

У 2019 році Мар’яна П’єцух із серією статей в «Українській правді» «Серійна бездіяльність, або Особливості слідства у справі Гандзюк (Серія матеріалів в рамках розслідування справи Катерини Гандзюк)»  отримала перемогу у номінації «Найкращий матеріал з громадянською позицією». Їй вдалося не тільки якомога детальніше висвітлити деталі справи Катерини Гандзюк, а й змінити хід слідства правоохоронних органів. Мар’яна відтворила події  нападу на активістку Катерину Гандзюк, а також навела докази і навіть висунула версії злочину. Чому саме ця робота перемогла серед сотні інших, та чому Журі обрало її матеріал – розповідає Мар’яна: «Ця тема була на слуху весь попередній рік і була таким собі каталізатором ефективності роботи правоохоронних органів України та наявності політичної волі притягувати до відповідальності навіть тих, хто пов’язаний був якимось чином із провладною політсилою. Я подавала серію матеріалів, тобто важливо, що не кинула тему, а пильно відстежувала тему і слідство та, фактично, бездіяльність правоохоронців. Напевно, головне, що перший матеріал з цієї серії був ключовим у слідстві, оскільки доводив невинність особи, якій на той момент висунули підозру. Цю людину відпустили. Тобто, ймовірно, для журі було важливим, що матеріал не просто описує ситуацію зі слідством, а не неї впливає».

 

Особливістю і перевагою «Честі професії» є те, що журналістів оцінюють самі ж журналісти. Медіаспільнота обирає у журі тих, кому довіряє. Для Мар’яни П’єцух її екзамен на профпридатність ще не закінчився –  колеги по цеху цього року обрали її до складу Журі «Честі Професії». Сама ж Мар’яна вважає, що будь-який конкурс журналістських матеріалів – це своєрідне самотестування на професійність і затребуваність як автора. Успішний результат цього тесту чи іспиту – це додатковий мотиватор  залишатися і надалі розвиватися в професії.  Як журі Мар’яна планує не тільки прискіпливо обирати переможця у номінації «Найкраще інтерв’ю», а й відкрити ширшій аудиторії нові імена у журналістиці: «У жанрі інтерв’ю я очікую побачити не лише гострі і викривальні матеріали з топ-спікерами, але і відверті, емоційні, пізнавальні діалоги з людьми, які маловідомі, але або на своєму локальному рівні роблять великі справи, або своїм прикладом допомагають відкрити очі на малозвідану проблематику».

 

Для участі у «Честі Професії» необхідно:

  • обов’язково ознайомитись та перевірити відповідність матеріалу критеріям номінації, в яку ви подаєте свій матеріал https://journalismaward.in.ua/criteria.html
  • заповнити форму на сайті конкурсуhttps://journalismaward.in.ua/submit.html.
  • відкрити доступ до матеріалу за посиланням на файлообмінники/сайти не менше, ніж на 5 місяців з моменту подання заявки.Більше інформації щодо участі у конкурсі можна знайти на офіційному сайті. Слідкуйте за новинами на офіційній сторінці у Facebook.


Загальнонаціональний Конкурс професійної журналістики «Честь Професії 2020» став можливим завдяки фінансовій підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що була надана через проєкт «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews.Оргкомітет конкурсу:

Наталя Терес,

керівниця проєктів Національної асоціації медіа

(044) 254 55 56

project@nam.com.ua

www.nam.org.ua