Join to IAB
User login Login Password Registration Entry

 

News

CategoriesInformation Law Center

29.10.2018 11:24 | Author:

Розсилка Правового центру_29 жовтня 2018 року

Шановні члени асоціації!

Із задоволенням повідомляю вам про те, що суд апеляційної інстанції став на бік правової позиції юристів асоціації та відмовив державній організацій «Українське агентство з авторських та суміжних прав» у стягненні з члена асоціації – місцевої радіоорганізації  192 тис грн. компенсації за порушення авторських прав.  Ця судова справа могла б стати значною подією у  телерадіомовній галузі і вплинути на відносини між суб’єктами авторських прав і організаціями колективного управління з одного боку та телерадіоорганізаціями з іншого боку, проте 22.07.2018 року набув чинності закон «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», який увів нові правила гри на цьому полі.

Вони такі:

  1. Державна організація «Українське агентство з авторських та суміжних прав» ліквідовується.

 

  1. Скасовується можливість стягнення компенсації  за порушення авторських та суміжних права у розмірі від 10 до 50000 мінімальних заробітних плат. Максимальна цивільно-правова відповідальність за порушення  авторського права  та суміжних прав – це потроєний розмір винагороди, яку міг би отримати суб’єкт права від порушника, якби між ними існували договірні відносини.

 

  1. У сфері телерадіомовлення мають діяти дві акредитовані організації, визначені на відкритому конкурсі центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері інтелектуальної власності (Мінекономрозвитку), які здійснюватимуть колективне управління авторським правом та суміжними правами. Акредитація становитиме три роки, після цього оголошується новий конкурс. Саме з акредитованими організаціями повинні укладати договори телерадіоорганізації.

 

  1. У разі укладення договору з акредитованою організацією ТРО звільняються від будь-яких претензій щодо неправомірного використання музичних творів, окрім тих творів, щодо яких на веб-сайті акредитованої організації зазначено, що вони не охоплюються договором.

 

  1. Суб’єкти авторського права  та суміжних прав можуть вимагати вилучення з колективного управління акредитованих організацій своїх творів (фонограм, виконань), та самостійно здійснювати  управління.  У цьому випадку протягом шести місяців із дня подання такої вимоги акредитована організація повинна внести зміни до договорів із ТРО.

 

  1. Тарифи, за якими ТРО сплачують винагороду суб’єктам авторського права  та суміжних прав, визначаються за результатами переговорів між акредитованою організацію колективного управління та представниками профільних асоціацій ТРО (у цих переговорах може брати участь й безпосередньо ТРО).  Вони можуть встановлюватися у твердій сумі або у відсотках від доходу ТРО. У випадку недосягнення згоди –  діють тимчасові тарифи, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів. Якщо протягом шести місяців згода все ж не досягнута – спір передається на вирішення суду: до прийняття судового рішення ТРО сплачують винагороду за тимчасовим тарифом.

 

  1. ТРО зобов’язані щороку до 31 березня подавати Мінекономрозвитку звіт про використання музичних творів, аудіовізуальних творів, фонограм (відеограм) та зафіксованих у них виконань за попередній рік діяльності.  Контроль за виконанням обов’язку по поданню звіту покладений на Нацраду з питань ТБ і РМ.

Звіт подається у формі, затвердженій Мінекономрозвитку   (на сьогодні не затверджена).

До  асоціації почала надходити інформація про те, що телерадіоорганізації почали отримувати звернення  від  громадської організації «Українське агентство з авторських та суміжних прав», яка запевняє, що саме у неї в управлінні перебуває каталог музичних творів зарубіжних авторів і, посилаючись на закон «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав»,  погрожує адміністративною, кримінальною та цивільно-правовою відповідальністю тим ТРО, які не укладуть із нею договори.

Ці запевнення не відповідають дійсності, а погрози є порожніми. Судовий процес, про який я згадала вище, виявив, що  право на управління музичними творами багатьох зарубіжних авторів належить державній організації «Українське агентство з авторських та суміжних прав» на підставі договорів про представництво, укладених  нею з іноземними авторськими товариствами.  Громадська організація «Українське агентство з авторських та суміжних прав» має не більше повноважень на представлення інтересів суб’єктів авторських прав, аніж будь-яка інша українська організація колективного управління. Кому цікаві баталії, які розгортаються між державною та громадською однойменними організаціями, може ознайомитися з їх подробицями на веб-сайті державної організації.

Коли з’являться акредитовані організації колективного управління, з якими ТРО повинні укласти договори?

Закон передбачає, що у сфері колективного управління суміжними правами (публічне сповіщення фонограм та зафіксованих в них виконань) Мінекономрозвитку повинне оголосити конкурс після 22 грудня 2018 року, після чого надати ще 30 днів для подання документів. Отже, акредитована організація у цій сфері  може з’явитися не раніше кінця січня 2019 року.

У сфері колективного управління авторськими правами (публічне сповіщення музичних творів) Мінекономрозвитку повинне  оголосити конкурс після 22 вересня 2019 року, після чого надати ще 30 днів для подання документів. Отже, акредитована організація у цій сфері  може з’явитися не раніше кінця жовтня 2019 року.

Що наразі робити ТРО?

Виконувати умови вже укладених договорів з організаціями колективного управління. Щодо пролонгації таких договорів – отримати індивідуальну консультацію Правового центру.

 

З повагою, 

Тетяна Фоміна, 

Правовий центр НАМ  

Back to

 

Blog IAB

Віталій Гордузенко
Віталій Гордузенко
В продовження актуальної теми: «Проведення дослідження власними си
Views: 24028  Comments: 0
Ольга Большакова