Приєднатися до НАМ
Вхід для користувачів Логін Пароль Реєстрація Увійти

Новини. Адвокація та лобіювання

4.9.2014

Катерина М'ясникова та Ольга Большакова - у складі робочої групи для подальшого впровадження цифрового мовлення

Для  вирішення проблемних питань реалізації в Україні програми впровадження цифрового телерадіомовлення рішенням Національної ради від 4 вересня створено робочу групу.

1.8.2014

У редакції «Чорноморської ТРК» в Сімферополі проходить обшук

1 серпня у редакції телерадіокомпанії «Чорноморська ТРК», офіс якої знаходиться в Сімферополі (Крим), на вул. Радіо, 4,  проводиться обшук. Про це «Телекритиці» повідомив ведучий та продюсер телекомпанії «Чорноморка» Олександр Янковський.

Всі новини розділу

 

26.1.2012

Відкритий лист Незалежної Асоціації телерадіоМовників до Президента України

Щодо підписання Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (щодо приведення у відповідність із вимогами Європейської Конвенції про транскордонне телебачення до програмної концепції мовлення)

 

Шановний пане Президенте!

 

3 листопада 2011 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (щодо приведення у відповідність із вимогами Європейської Конвенції про транскордонне телебачення до програмної концепції мовлення).

 

Цим законом вдвічі зменшується квота на трансляцію музичних творів українських авторів чи виконавців, яка зараз складає не менше 50% загального обсягу мовлення радіокомпанії.

 

Наша організація з 2006 року, тобто з моменту запровадження таких квот звертала увагу на те, що вони є шкідливими не лише для галузі, але і для суспільства в цілому, оскільки:

1) є єдиним прикладом правової норми, яка примушує постачальників (радіокомпанії) нав’язувати споживачам (радіослухачам) не потрібні їм послуги; в усіх інших галузях подібні умови угоди вважаються порушенням прав споживачів;

2) перешкоджають урізноманітненню форматів радіо, зокрема, чинний закон взагалі не передбачає можливості створення такого суспільно важливого формату як розмовне суспільно-політичне радіо;

3) примушують радіокомпанії до зниження якості програмного продукту в тих форматах, в яких немає достатньої кількості якісних творів українських авторів чи виконавців, зокрема, в форматах, зорієнтованих на класичну музику, джаз тощо;

4) створюють підвищені ризики роботи радіокомпаній через неможливість достовірно встановити національність та громадянство авторів та виконавців музичних творів без їх згоди та допомоги;

5) створюють умови для тиску на радіокомпанії з боку контролюючих органів шляхом різного тлумачення зазначених норм закону. Зокрема, під час перевірок деяких радіокомпанії, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення всі твори, вироблені на території СРСР до 24 серпня 1991 року, були визнані творами українських авторів чи виконавців і зараховані як виконання квоти. Натомість, в інших випадках Національна рада застосовує інший підхід і не вважає ці твори українськими, а до радіокомпаній відповідно застосовує санкції за порушення квоти. За майже п’ять років, що минули з моменту набрання чинності цими положеннями Закону України «Про телебачення і радіомовлення», Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення так і не змогла визначити чіткі критерії віднесення музичних творів до категорії «музичні твори українських авторів чи виконавців», на сьогодні незрозуміло навіть чи йдеться про національну приналежність музикантів чи їх громадянство. Так само залишається відкритим питання скільки учасників творчого колективу мають бути українцями для того, щоб результат їх спільної праці міг вважатися  «музичним твором українських авторів чи виконавців».

 

Водночас, зменшення квоти до 25% є прийнятним компромісом, оскільки на сьогодні її можна дотримуватись практично у всіх форматах без істотного погіршення якості програмного продукту.

 

Вважаємо, що заяви стовно вилучення з ефіру музичних творів українських авторів чи виконавців не відповідають дійсності.

 

Зазначимо, що відповідно до чинного Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (абзаци 3 та 26 частини першої статті 1) національний аудіовізуальний продукт, окрім програм і фільмів, які вироблені фізичними або юридичними особами України, складають також і аудіовізуальні твори, під якими, для цілей Закону України «Про телебачення і радіомовлення» розуміються у тім числі і музичні твори, оскільки вже згадуваний Закон даючи визначення терміну «аудіовізуальний твір» виокремив в залежності від того, якими саме засобами реалізовано певний творчий задум зображувальними чи звуковими, твори, які відносяться до теле або радіо продукту, і, відповідно, які є складовими частинами радіо або телепрограм.

 

Таким чином, прийнята нова редакція частини першої статті 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», яка закріплює обов’язкові 25% національного аудіовізуального продукту у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації, передбачає у цій квоті і згадані музичні твори українських авторів чи виконавців.

 

Також, є необґрунтованими і закиди щодо послаблення захисту інтересів національного телерадіовиробництва, оскільки законодавцем було залишено у чинній редакції положення абзацу другого частини четвертої статті 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» де закріплено вимогу для телерадіоорганізацій у проміжках часу між 07.00 та 23.00 мати програми європейського виробництва не менше 80 відсотків, у тому числі не менше 50 відсотків – програм українського виробництва.

 

У зв’язку з викладеним вище, просимо Вас підписати Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (щодо приведення у відповідність із вимогами Європейської Конвенції про транскордонне телебачення до програмної концепції мовлення) та не застосовувати до нього право вето.

 

Виконавчий директор

ВГО «Незалежна Асоціація телерадіоМовників»                                  М’ясникова  К.А.

 

назад

 

Блог НАМ

Віталій Гордузенко
Віталій Гордузенко
В продовження актуальної теми: «Проведення дослідження власними си
Переглядів: 24106  Коментарів: 0
Ольга Большакова